9 nejzvláštnějších vánočních trhů v Evropě

Lucie,

Po roce, zase Vánoce a trhy… Ne, že bychom snad vánoční trhy neměli v lásce, to naopak – kdo by nemiloval tu atmosféru těsně před svátky, s tisíci rozsvícených světýlek, stánky s pochoutkami i dárečky. Také si ale občas rádi dopřejete změnu, objevujete něco nového, netradičního? Pokud se nechcete vzdát té kouzelné vánoční atmosféry trhů, jen jste už prostě několikrát byly na těch v Praze, Drážďanech i Vídni, máme pro vás 9 trochu jiných vánočních trhů.

V Evropě najdete totiž několik netradičních vánočních trhů. Tak proč nezažít vánoční atmosféru za polárním kruhem, pod zemí či na vodě?


Podzemní vánoční trhy

Netradiční podzemní vánoční trhy v jeskyni v Valkenburg aan de Geul, Holandsko(Zdroj: ©Gemeentegrot markt)

Valkenburg je nejzajímavějším místem Holandska, které můžete o Vánocích navštívit. Najdete zde totiž rovnou dva podzemní adventní trhy: Gemeentegrot (“obecní jeskyně”) – největší, nejstarší a nejnavštěvovanější podzemní vánoční trh v Evropě na dně známého Caubergu; a Fluweelengrot (“sametová jeskyně”). V městečku, které leží mezi Maastrichtem a Cáchami, je také železniční stanice, takže se sem můžete pohodlně dostat i bez automobilu.

Jelikož to sem není od nás zrovna nejblíže, ubytujte se buď přímo ve Valkenburgu, nebo spojte cestu s prohlídkou Cách či Maastrichtu.


Santova vesnička na polárním kruhu

Rovaniemi, Finsko

Netradiční vánoční trhy - Santova vesnička na polárním kruhu v Rovaniemi ve Finsku

(Zdroj: ©Santatelevision.com)

Kde jinde zažít vánoční atmosféru než v rodné vesničce Santa Clause? Ta se nachází 8 km severně od finského Rovaniemi a prochází jí v podobě čáry na zemi polární kruh. Můžete se zde osobně setkat se Santou, k němuž vás ochotně dovedou elfové, a sdělit mu svá přání. Nebo si vychutnejte zasněženou zimní krajinu vyzdobenou vánočními světýlky ze sobího spřežení.

A kde se ubytovat? Záleží na vašem rozpočtu – koukněte na trivago.cz


Plovoucí adventní trhy

Plovoucí netradiční vánoční trhy na lodi ve Vilshofen v Německu

(Zdroj: ©Weihnachtsmarkt Vilshofen)

Doslova za humny, nedaleko Pasova, se v bavorském městečku Vilshofen již od roku 2006 konají “plovoucí” adventní trhy. Vánoční stánky s dobrotami zde najdete na palubě parníku i na náplavce, kde pak stojí čtyřmi tísíci světýlky a více než 1 500 vánočními kouličkami ozdobený stromek. Pohled z druhého břehu je opravdu kouzelný. Trhy se zde konají pouze první 3 adventní víkendy.

Ubytujte se v nedalekém Pasově, vlakem je to odsud jen 15 minut.


Vánoce v zábavním parku

Tivoli Gardens, Kodaň, Dánsko Netradiční vánoční trhy v zábavním parku Tivoli Gardens, Kodaň, Dánsko

(Zdroj: ©Banco de imágenes Tivoli)

Tivoli Gardens, postavený v roce 1843 v centru dánské metropole, patří k nejstarším zábavním parkům na světě. Každý rok touto dobou se park promění v ráj pro milovníky vánoční atmosféry. Užijte si světelnou show u jezera v čínské čtvrti pod horskou dráhou Demon, ohňostroje či již tradiční vystoupení sboru “Lucia Parade”, který prochází parkem a zpívá také  nádhernou píseň Santa Lucia.

Do Kodaně se můžete dostat jak autem, autobusem, tak i letecky. Ubytujte se jen kousek od Tivoli Gardens.


Trhy na středověkém hradě

Tiffauges, Francie

Netradiční vánoční trhy ve středověkém hradu v Tiffauges, Francie

(Zdroj: © David Fugère)

Hrad Tiffauges se nachází ve Francii a jeho historie se váže ke středověku a neslavně proslulému baronu de Rais, Modrovousovi. O Vánocích se však promění v pohádkové místo s 50 stánky nabízejícími lokální produkty a výrobky uměleckých řemesel.

Zasněžený borovicový les dotváří atmosféru při vánočním průvodu “Marché de Noël” a pokud se chcete cítit jako opravdový šlechtic či královna, podívejte se na svět z koňského hřbetu. Na malé princezny a princátka tu čekají poníci.

Bydlet můžete přímo v Tiffauges, nebo si pronajměte auto a ubytovat se tak můžete buď ve 20 km vzdáleném městečku Cholet nebo v 50 km vzdáleném Nantes.


Vánoční trhy na vlakovém nádraží

Curych, Švýcarsko

Netradiční vánoční trhy na vlakovém nádraží v Zurichu, ve Švýcarsku

(Zdroj: © Christkindlimarkt)

Ve švýcarském Zurichu na vás čeká největší zastřešený adventní trh v Evropě – Christkindlmark. Najdete jej na hlavním nádraží a jeho dominantou je vánoční strom ozdobený více než 7 000 křišťálovými figurkami od Swarowski. Další zajímavostí, která doprovází trhy, je vánoční světelná show promítaná přímo na fasádu hlavního vestibulu nádraží.

Z Prahy se do Curychu dostanete letecky za hodinku a půl. Jedná se o drahé město, proto s rezervací hotelu moc nečekejte.


Adventní trhy v soutězce pod viaduktem

Ravennaschlucht, Německo

Netradiční adventní trhy v soutězce pod viaduktem, Ravennschlucht, Německo

(Zdroj: © Hochschwarzwald Tourismus GmbH)

Vánoční vesnička tvořená dřevěnými stánky se nachází v soutězce v magickém Černém lese. Více než 40 vystavovatelů nabízí místní speciality i ručně vyráběné umělecké předměty za kouzelného hudebního doprovodu pod osvětleným železničním viaduktem.

Pokud si sem uděláte vícedenní výlet, máme pro vás tip z trochu jiného soudku – aquapark Badeparadies Schwarzwald. Ubytování hledejte zde. 


Vánoční trhy v zábavním parku Liseberg

Göteborg, Švédsko

Netradiční vánoční trhy v zábavním parku Liseberg v Goteburgu v Dánsku

(Zdroj: © Liseberg Julmarknad)

V druhém největším švédském městě Göteborg se oblíbené vánoční trhy konají ve známém zábavním parku. Liseberg je osvícen téměř 5 miliony světýlky a každý rok sem zavítá přes půl milionu návštěvníků. Kromě velkého výběru vánočních dárků, které nabízí 80 stánků a obchůdků, si můžete zabruslit na kluzišti, projet se na ruském kole či řetízkovém kolotoči. Na nejmenší tu čekají nejen atrakce (například cesta lodičkou do kouzelného světa plného králíčků), ale také Santův domek.

A kde přenocovat?


Trhy ve čtvrti červených luceren

Hamburk, Německo

Netradiční vánoční trhy v Hamburku, Santa Pauli, pro dospělé

(Zdroj: ©Santa Pauli)

V „Benátkách severu”, německém Hamburku, najdeme bez pochyb jeden z nejzvláštnějších vánočních trhů. Nachází se na slavném bulváru Reeperbahn, který je proslavený bujarým nočním životem. Název Santa Pauli je kombinací “Santa Clause” a čtvrti St. Pauli. Společně s tradičními vánočními dárky zde mohou návštěvníci zakoupit také dárky pro dospělé. S dětmi se pak raději vyhněte stanu se striptýzem.

Zaujal vás snad tento netradiční adventní trh? Ubytujte se zde třeba na víkend a během dne si projděte toto krásné město.


Dávate přednost tradičním vánočním trhům? Máme pro vás ty nejoblíbenější adventní trhy v Evropě.

Pokud chcete zkusit ještě něco netradičního, co strávit Vánoce na dovolené?