Nejoblíbenější vánoční trhy

Lucie,

Patříte mezi milovníky Vánoc? Těšíte se na vánoční atmosféru a města vyzdobená světýlky? Nemůžete se dočkat, až si promrzlé ruce budete zahřívat hrnkem svařeného vína při poslechu koled? Pak je tento článek pro vás jako dělaný. Advent a s ním vánoční trhy plné místních specialit, tradičních řemeslných výrobků a spousty laskomin na vás čekají.

Vánoční trhy v Evropě jsou opravdu kouzelné – magická atmosféra vás zcela pohltí, až zapomenete i na to, že ještě musíte nakoupit dárky pro tolik lidí. Zasněte se a objevujte s námi mezi Čechy nejoblíbenější vánoční trhy.


Kouzelné vánoční trhy v hlavním městě

Praha

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Co by to bylo za seznam, kdybychom vynechali Prahu, že? Povinnou zastávkou jsou vánoční trhy na Staroměstském náměstí, kde se při popíjení svařáku s trdelníkem v druhé ruce můžete kochat pohledem na orloj i tradiční vysoký vánoční strom. Na multifunkčním pódiu letos vystoupí několik souborů a skupin, těšit se můžete také na adventní koncerty a promítání pohádek. Desítky stánků nabídnou nejen dárky a porcelán, ale také cukroví, perníčky a další občerstvení.

Ukázat hotely

A kde jinde najdete v Praze vánoční trhy? Vánoční atmosféra se line celým historickým jádrem města. Chcete-li objevovat vánoční trhy s jejich unikátní atmosférou, vydejte se na Václavské náměstí, náměstí Republiky, Pražský hrad či na Výstaviště.

Kde: Staroměstské a Václavské náměstí

Kdy: 2. prosince 2017 – 6. ledna 2018

Více informací o dalších vánočních trzích v Praze najdete zde.


Za tradičními vánočními trhy do Polska

Krakov

Vánoční trhy v Krakově mají dlouhou tradici. Na Hlavním náměstí můžete v dřevěných stáncích nakoupit kvalitní polské ruční výrobky místních umělců. Městem se prolíná zvuk vánočních koled a na náměstí jsou k vidění ukázky lidových tanců. Obdivovat můžete „szopki“ – unikátní betlémy s barevnými loutkami.

Ukázat hotely

Místní specialitou je pak pitný med (nikoli medovina), který se vyrábí podobně jako víno. Dostanete-li hlad, uchutnat můžete některou z místních specialit – grilovanou klobásu, bigos či uzený sýr s brusinkami.

Kde: Hlavní náměstí (Rynek Główny)

Kdy: 24. listopadu – 26. prosince 2017


Vánoční trh Striezelmarkt

Drážďany

Přeneste se do dob dávno uplynulých – na vánočním trhu Striezelmarkt v Drážďanech můžete ve všech 250 stáncích platit pamětními tolary (1 eur = 1 tolar). Ty si můžete vyměnit v informačních centrech ve městě. Trhy zde doprovází bohatý program: od korunovace perníčkové princezny, přes hru světel a tance magických bytostí v maskách až po Štolovou slavnost.

Ukázat hotely

Vánoční melodie si zajděte poslechnout do kostela Frauenkirchen či Kreuzkirche a pokud jste milovníky kultury, v Semperově opeře bude k vidění opera Jeníček a Mařenka. Celé město bude vyzdobené a doslova protkané vánočními trhy. Nenechte si ujít Štolovou slavnost (druhý adventní víkend), kdy bude městem tažena čtyřspřežím několikatunová štola.

Vánoční trhy Striezelmarkt

Kde: náměstí Altmarkt

Kdy: 29. listopadu – 24. prosince 2017

Více informací najdete zde.


Jeden v největších vánočních trhů

Norimberk

Společně s vánočním trhem v Drážďanech patří ten norimberský k největším ve střední Evropě. Proč je tak oblíbený? Přesvědčte se na vlastní kůži: objevte, co nabízí na 200 vánočních stánků, zahřejte se svařeným vínem, uždibujte pražené mandle či perník. A nezapoměňte ochutnat známou norimberskou klobásku! Ta je zde tradicí již více než 700 let.

Ukázat hotely

Dřevěné stánky a červeno-bílá dekorace vás ihned naladí na Vánoce. Kouzelnou atmosféru umocňuje kulisa kostela Panny Marie a výhled na kostel Sv. Sebalda. Pro děti zde mají speciální „dětské vánoční trhy“ na náměstí Hans Sachs Platz. Na nejmenší tu čeká parní vláček, kolotoč a dokonce stánek, kde si mohou upéct a ozdobit třeba vánoční hvězdu.

Christkindlesmarkt

Kdy: 1. – 24. prosince 2017

Kde: náměstí Hauptmarkt

Plánek města najdete zde.


Adventní trhy po celém městě

Vídeň

Objevte kouzlo vídeňské vánoční atmosféry – během listopadu se rakouská metropole promění v pohádkové město protkané množstvím vánočních trhů. Zabruslete si na kluzišti před radnicí, obklopeni více než 150 stánky a vůní skořice, kaštanů a teplého punče. Ti nejmenší se tu mohou naučit vyrábět vánoční svíčky za zvukové kulisy sboru pějícího vánoční koledy.

Ukázat hotely

Chcete-li si prohlédnout (či koupit) originální dárky a tradiční řemeslné výrobky, vydejte se na náměstí Marie Terezie. Speciální atmosféru tohoto trhu mají na svědomí impozantní vídeňské budovy obklopující náměstí – palácový komplex Hofburg a kulturně-muzejní areál MuseumsQuartier. Za zmínku a prozkoumání stojí také adventní trhy Am Hof s nově otevřeným barem se šampaňským, vánoční vesnička před působivým barokním zámkem Belvedér a vánoční trh před zámkem Schönbrunn.

Vídeňský vánoční sen (Christkindlmarkt)

Kdy: 17. listopadu – 26. prosince 2017

Kde: Rathausplatz (náměstí před radnicí)

 

Vánoční a silvestrovská vesnička na náměstí Marie Terezie

Kdy: 22. listopadu – 31. prosince 2017

Kde: Maria Theresien Platz

 

Vánoční a novoroční vesnička před zámkem Schönbrunn

Kdy: 18. listopadu 2017 – 1. ledna 2018

Kde: Parade Court, před zámkem Schönbrunn

 

Adventní trh Am Hof

Kdy: 17. listopadu – 23. prosince 2017

Kde: náměstí Am Hof

 

Vánoční vesnička u zámku Belvedér

Kdy: 18. listopadu 2017 – 1. ledna 2018

Kde: Belvedere Palace, Prinz Eugen-Straße

Více informací o trzích ve Vídni najdete zde.

Sháníte levné ubytování ve Vídni? Projděte si naše tipy v tomto článku.


Že už jste všechny viděli? A co letos objevit méně tradiční vánoční trhy


Úvodní fotografie: ReneS via Visualhunt / CC BY